Buradasınız: bilgisayarix.com // ANDROID MARKET // AppInstaller Nedir, apk installer kullanımı ve indirme

AppInstaller Nedir, apk installer kullanımı ve indirme

appinstaller-logoUzman arkadaşlar konuyu biliyor olabilir ama ben yine de konuyu en basit ve ayrıntılı şekilde anlatmak istiyorum. Çünkü herkesin bilgisi ve tecrübesi uzman seviyede olmayabilir. Android işletim sistemli aygıtınıza .apk uzantılı paket uygulamasını yüklemek için bir “app installer” a ihtiyacımız vardır. Yani Google Play Store’ da olmayan bir programı telefonumuza veya tabletimize kurmak için gerekli bir uygulama yükleyicisine ihtiyaç duymaktayız. .apk uzantılı dosyalar Google Play Store’ da bulunmayan ve güvenilir olmayan, bağımsız uygulamalar olarak kabul edilmektedir. Ama bu her uygulamanın zararlı olabileceği anlamına da gelmemektedir.  Benim kendi kullandığım ve sizlere tavsiye edebileceğim uygulama ise üreticisi FunTrigger olan AppInstaller programıdır. Bu uygulamayı Google Play Store’ dan ücretsiz olarak indirip aygıtınıza kurabilirsiniz. AppInstaller indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. “AppInstaller indir” AppInstaller’ i kurduktan sonra .apk uzantılı uygulama paketlerini AppInstaller sayesinde kolayca yükleyebiliriz ancak  android işletim sistemli aygıtlarda Google Play Store dışındaki yazılımların kurulumu için aygıtımızda küçük bir güvenlik ayarı yapmamız gerekiyor. Bu güvenlik ayarını kısaca tanımlarsak şu şekilde işlemleri uygulamalıyız ; Aygıtımızdan “AYARLAR” simgesine tıklayıp, ordan da “GÜVENLİK” bölümüne giriyoruz. Karşımıza gelen ekran da “Bilinmeyen Kaynaklar” ı bulup işaretli hale getiriyoruz ve gelen uyarı mesajına da tamam ı tıklayıp işlemi tamamlıyoruz. Bu işlemi anlayamayan arkadaşlar resimleri inceleyebilirler.

android-guvenlik-ayar-1android-guvenlik-ayar-2android-guvenlik-ayar-3

 

Evet şimdi bilinmeyen kaynaklara izin vermiş olduk. AppInstaller’ ı da kurduk. Artık aygıtımızda istediğimiz bir .apk uzantılı uygulamayı yükleyebiliriz. AppInstaller sayesinde hem .apk uzantılı uygulama paketlerini kurabilir hem de aygıtımızda daha önceden kurulmuş olan uygulamaları da kaldırabiliriz. AppInstaller ile .apk uzantılı bir uygulama yüklemek için tek yapmamız gereken şey .apk uzantılı paketimizin aygıtımızda hangi klasörde bulunduğunu bilmemizdir. Örneğin kendimize ait akıllı telefonumuz var ve internet üzerinden bir .apk paketi indirdik. İndirdiğimiz paket genellikle “download” klasörü içine kaydedilmektedir. Bu klasör marka ve modele göre değişebilir. Diğer şekilde ise .apk uzantılı dosyalarımızı kendi bilgisayarımızdan telefonumuzun içinde istediğimiz bir klasöre gönderebiliriz. Yani kısaca dosyamızın nerede olduğunu bulduktan sonra dosya üzerine gelip Install ederek uygulamalarımızı kolayca kurabiliriz. Son bir hatırlatma yapmakta yine de yarar olduğunu düşünüyorum. Google Play Store’ da olmayan .apk uzantılı uygulama paketlerini aygıtlarınıza kurmadan önce  mutlaka ilgili uygulama hakkında internette araştırmalar yapın. İndirmiş olduğunuz bir dosyayı farklı kaynaklardan da indirip dosya boyutlarına ve oluşturma tarihleri gibi kriterleri göz önüne alarak değerlendirme yapınız. Güvenmediğiniz yabancı internet sitelerinden indirdiğiniz .apk uzantılı paketler yüzünden aygıtlarınızda ciddi hasarlar ve veri kayıpları oluşabilir. Bu yüzden çok dikkatli olmalısınız. Beni dinlediğiniz teşekkürler. Bilgisayarix.com

PAYLAŞ

Facebook Twitter Email
Bu Sayfa 22.941 kez okundu.

Etiketler: , , , , , , , ,9 Yorum yapılmış " AppInstaller Nedir, apk installer kullanımı ve indirme "

 1. Abdullah diyor ki:

  APK nin aciklamasi cok yanlis Google Play Store disindan indirilmis uygulamalar gibi demissiniz ama Google Play Store de APK uzantisini kullaniyor? Eski google play store de indirdigimiz uygulamalari bulabiliyorduk ve apk uzantiliydilar. Yeni play storede artik apk lari yedeklemiyor. Ve play store uzerindede zararli yazilimlar var..

 2. admin diyor ki:

  Kelime ya da cümleleri süzüp komuyu yanlış yönlendirmelere çekmenize gerek yok. Burada konu açık ve net. Google Play Store dışındaki yazılımlar ne demek. Google Play Store’ da olmayan demek değil mi. Zaten Google Play Store’ da olsa .apk installer neden kullanalım öyle değil mi ? Google Play Store üzerinde de zararlı yazılımlar olabilir, ona katılıyorum. ama en azından mağazadan bir uygulama indirirken bu programın bir süzgeçten geçtiğini, belli bir indirme sayısına ve oy oranına sahip olduğunu görebiliyoruz. ve tabiki benim için en önemli sayılan kullanıcı yorumları da çok önemli diye düşünüyorum. Eleştiri ve yorumunuz için teşekkürler.

 3. f diyor ki:

  hocam, googleplay apk leri direkt yüklüyor. mesela ben googleplay deki uygulamaları .apk olark indirmek istiyorum yada googleplayden tele kurulum olduktan sonra telin içinde ki kurulmuş olan uygulamayı .apk haline dönüştürmek istiyorum. bu appinstaller bu işe yarar mı acaba?

 4. admin diyor ki:

  Google Play deki .apk uzantılı uygulamaları 2 yöntemle indirebilirsiniz. 1. yöntem google play store dan “App Backup & Reinstall” isimli uygulamayı telefonunuza yüklemek. Bu program ile telefonunuzdaki uygulamaları apk olarak sd kartınıza yedekleyebilir ve sonrasında ise tekrar kurulum yapabilirsiniz. 2. yöntem ise Bilgisayarınızdaki Google Chrome Web Browser ınıza “APK Downloader” isimli bir eklenti kurmak. Bu browser eklentisi ile Google Play deki .apk dosyalarını kolayca bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz. Ama bu 2. yöntemi kendim denemedim. Şimdilik çok fazla da detaylı bilgi veremiyorum. APK Downloader isimli Chrome eklentisiyle ilgili araştırma yapıp deneyim sahibi olduktan sonra sitede bir makale yayınlayabilirim. Makale hazır olunca burada sizlerle paylaşacağım.

  • f diyor ki:

   çok teşekkür ederim ilgi ve alakanız için. paylaşımınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

 5. f diyor ki:

  appinstaller de yapııyormuş bu işi. en kısa zamanda bir deneyeyim bakim.

 6. f diyor ki:

  appinstaller https://play.google.com/store/apps/details?id=com.IQBS.android.appInstaller uygulamasını indirdim ve kurarak denedim. playden direk kurulun uygulamayı backup seçeneğinden seçerek .apk şeklinde tel hafızasına yedekleyebiliyorsunuz. sonrasında interneti olmayanlar için güzel. internet olmasada kendi tel hafızasından apk den yüklenebiliyor uygulama. ayrıca telin dahili hafızasından harici sd karta aktarabiliyorsunuz apps2sd seçeneğinden.

 7. melike diyor ki:

  yardımınızı rica ediyorum oglumu takip etmek için tel yukarıda anlattıgınız yaptım nerden dinle duyucagım saygılar

Yorum Yapın


Copyright © 2011 Bilgisayarix. Tüm hakları saklıdır.
Alt Yapı Wordpress.